Monday, February 26, 2024
BlogFeaturedΦωτογραφιες

Οι νικητές του 3ου φωτογραφικού διαγωνισμού «Natura 2000 Click στη φύση»

Ο 3ος φωτογραφικός διαγωνισμός «Natura 2000 Click στη φύση» ολοκληρώθηκε με την ανακοίνωση των μεγάλων νικητών.

Ο μοναδικός διαγωνισμός αποκλειστικά για τις 446 περιοχές Natura της χώρας με νέες θεματικές και μεγαλύτερη διάρκεια συγκέντρωσε πάνω από 3.700 φωτογραφίες εξαιρετικής αισθητικής που έκαναν ιδιαίτερα δύσκολο για ακόμη μια χρονιά το έργο της κριτικής επιτροπής.

Στην έκθεση που ακολουθεί –και έχει σχεδιάσει και επιμεληθεί το Περιοδικό Φωτογράφος- περιλαμβάνονται τα 42 έργα που διακρίθηκαν στον 3ο πανελλήνιο φωτογραφικό διαγωνισμό «Click στη φύση».

Η Κριτική Επιτροπή του διαγωνισμού φέτος είχε μέλη την κτηνίατρο και φωτογράφο φύσης Στέλλα Λιολιοπούλου, τον ωκεανογράφο, υποβρύχιο φωτογράφο και κινηματογραφιστή Δρ. Γιάννη Ίσσαρη, τον ταξιδιωτικό συντάκτη και φωτογράφο Ηρακλή Μήλα, τον Γιώργο Μελισσουργό, υπεύθυνο πολιτικής για τις προστατευόμενες περιοχές και τον χωρικό σχεδιασμό WWF Ελλάς, ως εκπρόσωπο του WWF Ελλάς και τον δημοσιογράφο Παναγιώτη Καλδή διευθυντή του περιοδικού ΦΩΤΟγράφος.

Η επιτροπή επέλεξε προς βράβευση 10 φωτογραφίες σε κάθε μία από τις τέσσερις κατηγορίες, εκ των οποίων τρεις σε κάθε κατηγορία αντιστοιχούν στο 1ο, 2ο και 3ο βραβείο (με τα ανάλογα έπαθλα) και οι υπόλοιπες επτά φωτογραφίες παίρνουν έπαινο.

Ειδικό βραβείο με χορηγό τον εκπαιδευτικό όμιλο ΑΚΤΟ απονεμήθηκε σε τρεις νέους (ηλικίας ως 25 ετών) συμμετέχοντες. Οι τρείς νέοι που έτυχαν της διάκρισης θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα σεμινάριο φωτογραφικού ενδιαφέροντος και να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους.

 

Οι νικητές του 3ου πανελλήνιου φωτογραφικού διαγωνισμού «Click στη φύση» είναι:

Ενότητα: Άνθρωπος και Φυσικό Περιβάλλον

1o Βραβείο: Φώτης Καφέτσης

2ο Βραβείο: Ανδρέας Μάρκου

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3ο Βραβείο: Ζήσης Ζηκούλης

Με τιμητικό έπαινο βραβεύονται οι εξής:

Δημήτριος Σμιξιώτης

Ευάγγελος Καψιμάλης

Ιωάννης Ιωαννίδης

Αργύρης Καραμούζας

Αλέξης Αλεξανδρής

Βασίλης Αγοραστός

Ιωάννης Αρβανιτάκης

 

Ενότητα: Πτηνά-Ζώα-Φυτά

1ο Βραβείο: Λάμπρος Λογοθέτης

2ο Βραβείο: Χρήστος Πανταζής

3ο Βραβείο: Παναγιώτης Δαλαγιώργος

 

Με τιμητικό έπαινο βραβεύονται οι εξής:

Νικόλαος Καραμπετάκης

Αθανάσιος Ναλμπάντης

Ελευθέριος Ιωσηφίδης

Ελένη Σαϊτανίδη

Ευφροσύνη Χαλικιοπούλου

Θωμάς Ιωαννίδης

Γεώργιος Καρκαλής

 

Ενότητα: Νερά & Θάλασσες

1ο Βραβείο: Βαγγέλης Μάτσικας

2ο Βραβείο: Ντίνος Μιχαήλ

3ο Βραβείο: Χρήστος-Βασιλειάδης

Με τιμητικό έπαινο βραβεύονται οι εξής:

Φώτης Καφέτσης

Βασίλης Στέργιος

Χρήστος Ζάβρας

Malcolm Wray

Ανδρέας Μάρκου

Aνέζα Παληού

Αντώνης Παναγιώτου

 

Ενότητα: Φυσικό Τοπίο

1ο Βραβείο: Παναγιώτης Λασκαράκης

2ο Βραβείο: Σταύρος Λαμπράκης

3ο Βραβείο: Αθανάσιος-Χριστάνας

Με τιμητικό έπαινο βραβεύονται οι εξής:

Νατάσα Τριανταφύλλου

Παναγιώτης Μινέτος

Ανδρέας Μάρκου

Μάριος Αγγελόπουλος

Χρήστος Βασιλειάδης

Αντώνης Βρόικος

 

Ενότητα: Νέοι δημιουργοί

Βασίλης Πασταπάς

Δημήτρης Λούκας

Αλεξάντερ Φράνσις Χάργκρεϊβ

Spread the love